Vhodné potraviny pro psy, druhy krmiv
Vhodné potraviny pro psy
1. Krmiva živočišného původu
Maso je pro psy nejpřirozenější a nejstravitelnější potravou. Maso zdravých zvířat lze zkrmovat syrové, vařením ztrácí část své výživné hodnoty. Maso z nuceného výseku je však nutné tepelně upravit z důvodu nebezpečí parazitárních onemocnění.. Maso má velmi nízký obsah vápníku, a vyznačuje se nepříznivým poměrem vápníku a fosforu, proto je-li pes krmen pouze masem bez vhodných doplňků, vyvstává velmi závažný problém nedostatečné mineralizace kostí. Maso je dobrým zdrojem kvalitních bílkovin, tuku, železa a některých vitamínu skupiny B, má výborné chuťové vlastnosti a vysokou stravitelnost. Pakliže je tedy řádně doplňováno zdroji vápníku, jódu a vitamínu A a D, řadí se mezi velmi dobrá krmiva.
Vnitřnosti jsou sice pro psa vhodným krmivem, ale je nutné je podávat opatrně, protože obsahují více kolagenu, fosforu, a také těžkých kovu. Z vnitřností je vhodné například srdce, které má příznivé složení bílkovin, ale obsahuje také více tuku, dobré jsou i ledviny či mozek, hovězí předžaludky, vemena, žaludky a dělohy. Střeva a plíce se do krmiva dodávají hlavně pro zasycení, protože samy o sobe nemají velkou výživnou hodnotu. Slezinu muže způsobit psovi průjem, proto je nutné používat ji velmi uvážlivě. Výborným krmivem jsou játra, která obsahují mnoho kvalitních bílkovin, glykogenu a vitamínu. Do jídelníčku psa se však nedoporučuje zařazovat je pravidelně nebo příliš často, protože mohou obsahovat zůstatek léčiv, chemikálii nebo těžkých kovu.
Chrupavky obsahují mnoho potřebných minerálních látek, jsou zdrojem chondroprotextiv a zvyšují chutnost potravy, na druhé straně jsou poněkud těžko stravitelné.
Kosti jsou dobrým zdrojem minerálních látek, obzvláště pak vápníku a fosforu. Je vhodné je podávat psovi mimo krmení, kromě živin mu poskytnou také zábavu. Přednost je třeba dávat měkkým, větším kostem z mladých zvírat, kosti z králíku a drůbeže jsou příliš tvrdé a lámavé, a jejich úlomky jsou pro psa nebezpečné. Příliš velký příjem kostí však muže psovi způsobit zácpu. Odpad z drůbeže, jako například hlavy nebo běháky, je nutné je předem tepelně upravit.
Vepřové maso a odpady lze podávat jen omezeně, obsahují totiž vysoký podíl tuku.
Rybí maso je lehce stravitelné, je výborným zdrojem esenciálních aminokyselin, vitamínu a důležitých mikroelementů. Ryby je nutné podávat až po tepelné úpravě a je nutné je zbavit dlouhých, ostrých kostí. Silně solené, uzené či marinované ryby však nejsou vhodné.
Mléko podáváme pouze psům, kteří ho dobře snáší. Některým psům chybí enzymy, potřebné k trávení mléka, a to muže následně vyvolat průjem.. Pokud však mléko psovi nevyvolává žádné potíže, není důvod, proč mu ho nepodávat. Mléko se podává čerstvé nebo kyselé, nakyslé mléko muže vyvolat trávicí poruchy. Mléko je výborné především pro výživu kojící feny a štěňat.. Dobrým zdrojem minerálních látek, vitamínu a bílkovin je tvaroh, který lze považovat za velmi kvalitní krmivo, a rozhodne by nemel chybět v jídelníčku štěňat.. Velice příznivě také působí na kvalitu srsti. Pro svůj obsah mléčných bakterií je také výborným krmivem jogurt. Lze jej použít po průjmových onemocněních nebo po podávání antibiotik, kdy je potřeba upravit mikroflóru střev.. Velké množství bílkovin, tuku a minerálu obsahují také sýry.
Vejce jsou také vydatnou potravou, měla by však být podávána tepelně upravená, i když zatím nebylo prokázáno, že v syrovém stavu by mohlo psovi způsobit zdravotní potíže. Bílek syrových vajec však obsahuje složku avidin, která znemožňuje psům využívat biotin, proto se nedoporučuje zkrmovat vetší množství bílku. Po tepelné úpravě však účinek avidinu mizí. Vejce jsou zdrojem železa, bílkovin a vitamínu B, A a D. Někteří psi ochotně přijímají i skořápku vejce bez úpravy, která je dobrým zdrojem vápníku.
Kvasnice jsou velkým zdrojem vitamínu skupiny B.
Tuky, jako zdroj energie, jsou vhodné přidávat jen psům s nedostatečnou hmotností nebo psům s vysokou zátěží.
2. Krmiva rostlinného původu
Rostlinná krmiva slouží především jako zdroj vlákniny.
Ovesné vločky a obilný šrot je nutné před podáním spařit, aby byly lépe stravitelné. Tyto přísady příznivě ovlivňují konzistenci výkalu, a takto snižují rizika průjmu nebo zácpy.
Rýže, a těstoviny se podávají vždy vařené, v syrovém stavu jsou pro psa nestravitelné. Není vhodné je však podávat obézním psům..
Brambory se před podáním musí zbavit všech nečistot, staré brambory je nutné oloupat. Všechny brambory se musí rozkrájet, aby si organismus psa, který není uzpůsobený k trávení rostlin, vzal co nejvíce živin a podávají se psovi uvařené.
Kroupy a luštěniny se před vařením musí nechat 8 až 10 hodin namočené ve studené vodě, aby nabobtnaly. Luštěniny obsahují značné množství rostlinných bílkovin, většina psů je však odmítá, protože jsou pro ně těžko stravitelné a mohou vyvolat trávicí poruchy a nadýmání.
Zelenina se přidává do chladnoucího krmiva v syrovém stavu, dobře očištěná a nastrouhaná nebo rozkrájená. Je důležitou sytící složkou a stravě dodává důležité vitamíny. V létě podáváme salát, mrkev, Kopřivy, zelí, kedlubny, květák, Červenou řepu, pampeliškové listy; v zimě mrkev, která má navíc dobré dietetické vlastnosti a je tedy zvláště dobrá pro psy s trávicími problémy, růžičkovou kapustu, celer, popřípadě sušenou zeleninovou směs.
Potraviny nevhodné pro psy
Kakao - veškerá krmiva, obsahující kakao jsou pro psy toxická, a ve větších dávkách můžou způsobit i smrt psa.
Kořeněné a solené potraviny podávané příliš často, můžou způsobit trávicí potíže psa, onemocnění jater a ledvin, záněty análních váčku nebo zhoršení kvality srsti.
Luštěniny, čerstvý chléb, kapusta, kedlubny a květák by měly být do krmné dávky zmrazovány pouze po malých dávkách, protože působí nadýmavé.
Voda
Voda je základ života a je nezbytnou součástí organismu, což platí i pro psy. Nedostatek vody způsobuje dehydrataci, a to vede ke vzniku široké škály potíží. Fatální následky může mít již ztráta pouhé jedné desetiny vody, proto by mel pes mít neustále přístup k čisté, čerstvé vodě.. Psi se napájejí pouze pitnou vodou. Na vodu musí pes mít samostatnou misku, nelze používat stejnou misku jako na krmení. Denní potřeba vody u dospělého psa je 35-50 ml/kg živé váhy psa. Dostatečné množství vody je důležité zejména pro štěňata a starší psy. Potřeba vody se také zvyšuje u kojících fen, při vyšší zátěži psa, při vyšší teplotě prostředí a při průjmech. Při krmení psa suchými krmivy je dostatečný přísun čerstvé vody velmi důležitý.. V některých případech, jako jsou průjmy, extrémní zátěž apod. je vhodné podávat ve vodě i elektrolyty v podobě různých komerčních preparátu.
Průmyslově připravená krmiva
Doba podomácku připravovaného krmiva, které se většinou skládalo ze směsi masa a sušenek, je již nenávratně pryč. Profesionální odborníci vyvinuli stravu, která svou kvalitou a rozmanitostí dokáže plně uspokojit potřeby každého psa. Krmivo je dnes vyráběno ve formách, které majitelům a chovatelům psů usnadňují práci a umožní podávat kvalitní stravu velmi snadno a rychle. Výživa je velmi složitá věc, a týmy specialistu, které se jí zabývají, dnes tvoří součást mnohamilionového průmyslu, který zahrnuje výzkum, marketing a také velmi důležitou soutěž mezi společnostmi, která krmiva pro psy vyrábějí. Mnoho času a pozornosti je věnováno správné vůni a chuti krmiva, která je považována za rozhodující faktor při vývoji a výrobě.
Zamysleme se tedy nad otázkou, jestli můžeme s čistým svědomím říci, že rozumíme výživě více než odborníci, kteří se ve svých profesionálních laboratořích snaží vyvinout takové krmivo, které při minimálním úsilí chovatele zabezpečí kvalitní a plnohodnotné stravování vašeho domácího mazlíčka. Krmiva vyráběná průmyslově lze rozdělit do tří skupin, a to konzervovaná, vlhká krmiva; kompletní suchá krmiva a polovlhká krmiva.
Vlhká krmiva jsou konzervovaná krmiva, která na trhu řadu let převládala a jejich širokou nabídku lze najít ve specializovaných prodejnách a u veterináře, Hlavní složkou psích konzerv je maso, proto jsou pro psa maximálně chuťově přitažlivé. Dále většinou obsahují vedlejší masné produkty, bílkovinné koncentráty a doplňky minerálních látek a vitamínu. Většina těchto krmiv představuje pro psa chutný zdroj kvalitních bílkovin, minerálních látek a vitamínu, energetická hodnota některých výrobku je však nižší a měla by být proto doplňována dalšími krmivy, jako jsou psí suchary nebo jiná sušená krmiva. Bohužel ne všechny tyto výrobky jsou kvalitní, proto je nutné si při koupi důkladně prostudovat složení. Krmení kvalitními konzervami je poměrně finančně náročné, proto je někteří chovatelé používají pouze při zvláštních příležitostech, jako jsou dovolené nebo cesty na výstavy. Výhodou psích konzerv je jejich dlouhodobá použitelnost a malé nároky na podmínky skladování. Po otevření se však musí konzerva uložit v lednici a její obsah spotřebovat do 24 hodin. V lednici by měla být uzavřena plastovým víčkem a doporučuje se používat zvláštní vidlička a otvírák.
Polovlhká krmiva obsahují 15 - 30% vody. Jsou vyrobena z široké palety různých surovin, včetně masa, vedlejších masných produktu, rostlinných koncentrátu obilovin, tuku a cukru. Tato krmiva však nejsou určena sama o sobě k zajištění vyvážené stravy, a před podáním vyžadují určitou přípravu. Jako příměsná látka se podávají sacharidové doplňky k vyrovnání nutriční kvality potravy. Chovatelé často doplňují polovlhká krmiva různými druhy psích sušenek. Příliš mnoho smíchaných moderních krmiv však muže způsobit výživové problémy. Moderní směsná krmiva pro psy většinou obsahují přiměřené množství vedlejších živin, a jen zřídka je tedy potřebné ke krmivu přidávat speciální doplňkovou stravu. Polovlhká krmiva mají velký psychologický význam pro majitele psu, kterým se líbí představa, že připravováním potravy pro svého psa dělají více než pouhé nasypání granulí do misky. Tato krmiva mají vetší nároky na podmínky skladování, musí se uchovávat v dobře utěsněných balíčcích.
Kompletní suchá krmiva, tedy granule pro psy, jsou u chovatelů stále oblíbenější, protože nevyžadují prakticky žádnou přípravu.. Stačí je jen nasypat do misky, pokud si přejete potravu zvlhčit, stačí ji přelít horkou vodou. Tato krmiva jsou obvykle sestavována tak, aby obsahovala odpovídající množství všech živin pro určitou životní etapu psa, jeho konkrétní pracovní zatížení, zdravotní stav apod. Obsahují zpravidla obiloviny, bílkovinné koncentráty živočišného i rostlinného původu, tuky, minerální látky a vitamínové doplňky.. Nabídka těchto krmiv na trhu je velmi široká, bohužel stejně tak je to i s jejich kvalitou. Nekvalitní krmivo je možné rozeznat podle některých příznaku, jako je například páchnoucí průjmová stolice, nechutenství psa a hubnutí nebo vylučování velkého množství exkrementu. Při výběru krmiva pro vašeho psa by cena neměla nikdy být rozhodujícím faktorem, důležité je důkladně se informovat o složení krmiva. Na reklamním letáčku, který si na prodejně vyžádáte spolu s krmením, nebo přímo na obalu krmiva si můžete přečíst jeho složení a množství jednotlivých složek. Záleží také na chuti psa, takže nejlépe je nakoupit menší balení několika firem a vyzkoušet, které bude psovi nejvíce chutnat.
Na obalech kompletních suchých krmiv by mel být také uveden poměr vápníku a fosforu, který je Ca:P=1,2-1,4:1. Ke kvalitní krmné směsi se již nedoporučuje dodávat minerální a vitamínové doplňky.. Suchá kompletní krmiva pro psy neobsahují dostatek vody potřebný pro růst bakterií a plísní, proto se mohou dlouhodobě skladovat v suchých a chladných podmínkách. Závěrem lze tedy konstatovat, že výhodou kompletních suchých krmných směsí je jednoduchost při podávání, skladování a přípravě denních krmných dávek, nutriční vyrovnanost a vysoká mikrobiologická a hygienická kvalita.
Rozdělení kompletních suchých krmných směsí
Běžné krmné směsi jsou směsi, které jsou určeny dospělým psům.. Tyto směsi poskytují dospělým psům dostatek energie při běžném fyzickém zatížení a zajišťují příjem všech živin v optimálním množství, které pes v tomto veku potřebuje..
Krmné směsi na cištění zubů podporují zdravý vývoj dásní a zabraňují tvorbě zubního kazu.
Doplňkové krmné směsi jsou určeny pro doplnění krmné dávky. Samy o sobe psovi nezajistí vyváženou a plnohodnotnou stravu. Používají se jako doplněk tradiční krmné dávky, ve které je základem většinou maso a vedlejší masné produkty. Doplňkové krmné směsi jsou vyráběny ve formě granulí nebo konzerv a obsahují převážně rostlinné komponenty. Konečná krmná dávka podaná psovi musí mít vyrovnaný poměr živin!
Speciální krmné léčebné diety jsou speciální formou výživy, která se liší od potravy zdravých psu. Jsou určeny k dietetickému odstranění, zeslabení nebo předcházení různých typu onemocnění.. Musí obsahovat všechny potřebné živiny v takovém poměru, aby co nejméně zatěžovaly postižený organismus. Každé onemocnění vyžaduje dietu s jiným zastoupením bílkovin, tuku, sacharidu, vlákniny, vitamínu a minerálních látek.
Výběr průmyslově připravených krmiv
ROZDĚLENÍ KRMIV PODLE KVALITY
Podle kvality lze suchá kompletní krmiva rozdělit do tří skupin. Nejlevnější třída ekonomy, střední třída prémium a krmivo nejvyšší kvality superpremium. Označení na obalech krmiv je však potřeba brát pouze jako orientační, neboť výrobci používají označení těmito kategoriemi dle vlastního uvážení. Doporučujeme zákazníkovi nejprve pečlivě prostudovat etiketu, a podle uvedených údajů posoudit kvalitu.
Krmiva řady Economy
Výhody: nízká cena snadná dostupnost na trhu (supermarkety, obchody, které nejsou specializované jen na výrobky pro zvířata)
Nevýhody: nízká energetická hodnota, tzn. nízký podíl bílkovin a tuku vyšší denní krmná dávka hlavním podílem v krmivu je rostlinná složka, krmivo obsahuje více vlákniny nižší stravitelnost často neuvedena značka
Krmiva řady Prémium
Výhody: standardní kvalita obsahují vyšší podíl živočišné složky ve formě živočišných mouček dobrá dostupnost na trhu dostupná cena
Nevýhody: do této třídy jsou řazena krmiva s velmi různou kvalitou kvalita krmiv se může blížit jak řadě ekonomy, tak řadě superpremium méně snadný výběr potřeba posouzení jednotlivých složek při koupi množství použitých složek je různé
Krmiva řady Superpremium
Výhody: vysoce kvalitní značková krmiva krmivo je vyrobené z velmi kvalitních, výběrových surovin jednotlivé suroviny vyvíjejí většinou přímo výrobci ve svých výzkumných centrech rostlinné a živočišné složky jsou často přímo z produkce výrobců nebo jsou získávány z kvalitních, prověřených zdrojů vysoká energetická hodnota, vysoká stravitelnost nižší denní krmné dávky hlavním podílem je živočišná složka nejkvalitnější superpremia obsahují maso, nižší superpremia obsahují vysoce kvalitní masovou moučku a nižší podíl masa
Nevýhody: vysoká cena menší dostupnost, krmiva jsou distribuována výhradně přes specializované prodejny nebo veterinární ordinace .
INFORMACE NA ETIKETĚ
Každé balení krmiva musí obsahovat etiketu v českém jazyce. Na etiketě jsou uvedeny informace, které je výrobce povinen uvést ze zákona a muže obsahovat i informace další. Tyto by však od sebe měly být zřetelně odděleny. Etiketa musí obsahovat tyto informace: název krmiva složení deklarované jakostní znaky způsob použití (krmný návod) hmotnost balení datum výroby a spotřeby obchodní jméno výrobce a dovozce
Název krmiva
Většina etiket obsahuje obchodní název krmiva, tento údaj však není povinnou součástí etikety. Povinné je uvedení typu krmiva, tj. kompletní krmivo, doplňkové krmivo nebo dietní krmivo a informace, pro jaký druh zvířete či věkovou kategorii je krmivo určeno.
Složení
Povinnost uvádět na etiketě krmiva složení ukládá výrobci zákon. Složení muže být na uvedeno dvěma způsoby. U krmiv nižší kvality bývají uvedeny názvy skupin krmných surovin, tj. např. obiloviny, maso, výrobky živočišného původu apod. Na etiketách většiny kvalitnějších krmiv jsou uvedeny názvy krmných surovin, tedy jednotlivé složky výrobku, jako např. kukuřice, drůbeží moučka, sušená vejce apod. Zákon povoluje obě možnosti, ale přesné znění názvu jak skupin krmných surovin, tak názvu krmných surovin je stanoveno vyhláškou. Povinností je také uvádět některé z doplňkových látek, a to vitamín A, D3, E a sloučeniny mědi.. Další vitamíny, stopové prvky, antioxidanty či konzervanty se uvádějí pouze v případě, že je zároveň deklarováno v krmivu jejich množství. Pokud tedy nejsou uvedeny jiné vitamíny a stopové prvky než zákon ukládá, neznamená to, že je výrobek neobsahuje.
Deklarované jakostní znaky
Povinností je uvádět tyto jakostní znaky: dusíkaté látky (N-látky, bílkoviny) tuk vláknina popel vlhkost vitamíny A, D3, E (alfatokoferol) sloučeniny mědi a další doplňkové látky, pokud je znám jejich obsah v krmivu. Obsah dusíkatých látek, tuku, vlákniny a popela je uváděn v g/kg a vlhkost je vyjádřena v procentech. V evropských zemích jsou jakostní znaky většinou uváděny v průměrných hodnotách, u amerických krmiv se deklarují minimální nebo maximální hodnoty jednotlivých jakostních znaku.
Ty to údaje podávají zákazníkovi základní informace o kvalitě krmiva.
Způsob použití
Na výrobku musí být uvedena přesná kategorie nebo věk psa, pro který je dané krmivo určeno.. Dalším údajem jsou pokyny pro správné podávání krmiv a tabulka s uvedením doporučené denní dávky, většinou pro různé hmotnostní nebo i věkové kategorie. Dále jsou to pokyny pro správné uskladnění krmiva, a v neposlední řadě musí být na etiketě uvedeno, že obsahuje antioxidanty, konzervanty, zchutňovala nebo barviva a jejich druh, pokud takovéto látky krmivo obsahuje.
Hmotnost balení
Udává se čistá hmotnost obsahu krmiva bez obalu.
Datum výroby a spotřeby
Na obale je uvedeno datum výroby a datum spotřeby nebo datum výroby s informací do jaké doby od data výroby je nutno krmivo spotřebovat.. Je možné se také setkat s datem spotřeby a informací, jakou dobu před datem spotřeby bylo vyrobeno.
Obchodní jméno výrobce a dovozce
Výrobce musí být uváděn u krmiv vyrobených v CR. Muže být uveden i u krmiv dovážených ze zahraničí, ale není to povinnost. U dovážených krmiv musí být uveden dovozce nebo distributor.
ZÁSADY PRO VÝBĚR KRMIVA
Krmiva nakupujte pouze v neporušených originálních obalech (s výjimkou vzorku) Nekupujte rozvažované krmení, není u něj jisté datum výroby a spotřeby, a pokud bylo krmivo skladováno nesprávným způsobem, mohlo nasáknout vlhkost a mohlo by být závadné. Na rozvažovaných krmivech také nebývají uvedeny potřebné údaje. Kupujte balení, které jste schopni spotřebovat do určeného data. Při nákupu porovnejte vyváženost jednotlivých složek vzhledem k životnímu stylu vašeho psa. Krmiva, která obsahují extrémní hodnoty některé ze složek nejsou vhodná pro dlouhodobé podávání. Kupujte krmiva, jejichž výroba má dlouhodobou tradici, a která jsou zkrmována již několika generacemi psu. Nakupujte ve specializovaných prodejnách, ne v supermarketech. Pro výběr krmiva jsou důležité také reference chovatelů, a to jak tuzemských, tak i zahraničních, kteří mají s daným krmivem již delší zkušenosti. Při zkrmování vybraného krmiva hodnoťte sami jeho vliv na vašeho psa, všímejte si jeho zdravotního stavu, kondice, kvality srsti i množství výkalu. Kvalitu krmiva nelze správně posoudit, pokud psa přikrmujete např.. zbytky od oběda či večere. Taková strava psovi škodí, proto ji nikdy psovi nepředkládejte.
Čím krmit psa
Dá se všeobecně říci, že chovatelé psů jsou rozděleni na dva tábory. Jedni tvrdí, že nejlépe je krmit psa tradiční, doma připravenou potravou, druzí zase nedají dopustit na průmyslově připravovaná, kompletní granulovaná krmiva. Nelze říci, co je lepší. Každá z těchto možností má své výhody a své nevýhody.
Tradiční, doma připravovaná strava je pestrá, a je pro psa zajisté chuťově o mnoho přitažlivejší. Vyžaduje však poměrně dost času na přípravu, a chovatel by si měl důkladně prostudovat, co má strava pro psa obsahovat. Při tomto způsobu krmení je velmi obtížné zjistit, jestli pes dostává opravdu všechno, co potřebuje.. Důležité je také doplňovat potravu minerálními a vitamínovými přípravky, kterých je dnes na trhu již dostatek, a je nezbytné je podávat v udržovacích dávkách po celý život psa. Lze doporučit multivitamínové přípravky, které obsahují optimální množství vitamínu a minerálních látek, potřebných pro organismus psa. Výrobci těchto doplňků již počítají s tím, že pes přijímá část vitamínu a minerálu v potravě, a nemůže tedy dojít k předávkování psa. Používejte pouze doplňky, které jsou určeny pro psy, přípravky určené lidem není organismus psa schopen řádně vstřebat.
Kompletní, suchá krmiva nevyžadují prakticky žádnou přípravu.. Stačí je jen nasypat do misky a podat je psovi. Pokud je chcete zvlhčit, mohou se přelít horkou vodou nebo vývarem, popřípadě můžete vmíchat jogurt. Při tomto způsobu krmení musí mít pes stále přístup k čerstvé vodě.. Výsledky některých studií ukazují, že při krmení kvalitní suchou potravou mají psi lepší biochemické ukazatele krve a také lepší výsledky výkonnostních testu. K těmto krmivům již není třeba přidávat žádné vitamínové přípravky.. Výhodou je malá náročnost na podmínky skladování, nevýhodou však je, že granule nejsou pro psa tolik chuťově přitažlivé jako šťavnatá strava.
Další otázkou je, zda tradiční, doma připravovanou stravu a kompletní suchá krmiva lze kombinovat. Někteří chovatelé tuto kombinaci preferují a tvrdí, že nejlepším způsobem výživy psa a zajištění všech životně důležitých živin je podávat psovi jeden den tradiční stravu a další den granule. Tento způsob krmení psa však nelze v žádném případě doporučit.. Při přechodu z jednoho krmení na druhé, a i při změně značky kompletního suchého krmiva je nutné postupovat tak, že nové krmení postupně přimícháváme do původní krmné dávky s tím, že novým krmením vždy část původního nahrazujeme. Toto postupné navykání psa na nový druh stravy by mělo trvat jeden až dva týdny. Zažívací trakt se přizpůsobuje dobrému natrávení a vstřebání potravy při krmení stejnou stravou približně 7 - 14 dní. Až po této době je strava optimálně využívána a vstřebávána, avšak pouze za předpokladu, že se krmí stále stejnou stravou ve stejných poměrech. Pokud nejsou v krmné dávce dodrženy složky a poměry, nebo pokud pes přijímá každý den jinou stravu, nemůže se jeho zažívací trakt přizpůsobit. Bývá tím narušeno zásobení organismu vitamíny a minerálními látkami, a pes má také potřebu přijímat daleko větší množství potravy.
Pokud je do stálé krmné dávky zařazen jiný druh krmiva nebo větší množství pamlsku způsobí tato změna většinou průjem psa. Střevo totiž reaguje na náhlou změnu jednorázovým zvýšením množství střevních šťáv, ty se nestačí vstřebat a dochází k průjmu.. Každý pes je však jiný, každému chutná něco jiného a co vyvolá problém u jednoho, nemusí na druhého působit nijak negativně.. I při výživě psa je tedy nutné brát ohled na jeho individualitu, a přizpůsobit se tomu, co psovi nejvíce vyhovuje.
Energeticky obohacené krmné směsi jsou vhodná pro štěňata, která potřebují na živiny bohatou potravu, podporující růst.. Také březí fena potřebuje vysoce kvalitní potravu, protože její organismus je vyčerpáván zajišťováním živin pro štěňata v děloze, stejně tak je tomu i po porodu, kdy fena svá štěňata kojí. Fena,která má ve vrhu několik štěňat téměř vždy po porodu zhubne, a je potřeba pečlivě sledovat její zdravotní stav. Březí fenu však nemá význam překrmovat. Zvláštní nároky na stravu mají také vysoce aktivní psi v dospělosti..
Tabulka ukazuje optimální hodnoty jednotlivých složek v kvalitním, suchém krmivu.
Složky krmiva Opt. hodnota při běžné zátěži Opt. hodnota při výkonu, růstu apod.
Vlhkost 8%
Proteiny 26% 28 - 32 %
Tuky 12 - 16% 20 - 21%
Cukry 40 - 45%
Vláknina 1,5 - 3%
Popel 7 - 8%