Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Obrazek

            Oblékat, či neoblékat?

 

Když občas vidím stát před obchodem psa, který je roztřesený zimou, tak mě napadne, proč není oblečený.Pokud s námi psík žije v bytě, kde je celodenně kolem 20 stupňů celsia, nemůžeme očekávat, že pes bude otužilý. Myslím si, že oblékat psa do pyžama, županu, či mu dávat čepici není potřeba.Stačí ho jen chránit před zimou a nachlazením. Pohled na oblékání psů je rozdílný u nás v Čechách a v zahraničí.

U nás v Čechách…
Ano, Češi jsou v tomto směru stále poněkud usedlejší, opatrní a ostýchaví. Ještě stále je to pro mnoho z nás nepřijatelná věc a ještě stále vzbuzuje v mnoha lidech odpor. Někdo se dá při pohledu na oblečeného pejska do smíchu, jiný nestačí údivem promluvit a někdo se doslova zhrozí nad opovážlivostí majitele. Dříve byly v povědomí ještě tak "hárací kalhotky" a nějaká ta beruška na ofince yorkšíra. Dnes se běžně setkáme s vestičkami, svetry, roláky, overaly, oteplenými kombinézami, pláštěnkami, atd.

Pohled za hranice…
V jiných zemích je běžnou praxí, že jsou pejsci součástí života, tedy veškerého dění svého majitele. Navštěvují s nimi párty, absolvují společenská setkání, výstavy, jsou přítomni na svatebních obřadech, prostě jsou všude. A proto je nezbytné, aby k dokonalosti své paničky perfektně ladil také její pes, který má "in" střih, "padnoucí" obleček a "šik" barvu. Z toho ale také vyplývá celkový pohled na tento trend a fakt, kdy například na dálničních odpočívadlech najdete vedle záchodku pro lidi záchodek pro pejsky (a né ledajaký).

Proč psa oblékat?
To je otázka, kterou si položil už asi každý a odpovědí je hned několik. Pro mnohé pejsky je obleček nutností.  Ať se jedná o vestičku, svetřík nebo oteplenou kombinézu, oblečky těmto jedincům rozhodně zpříjemní venčení, procházky a nějaké to dovádění ve sněhu. I oni vyžadují pohyb ať je mráz nebo sluníčko, tak proč jim ho nedopřát? I my lidé se rádi zachumláme do několika vrstev oblečení, aby nám procházka mrazivým ránem byla příjemnější. Totéž platí u psích seniorů, pejsků s omezenou pohyblivostí nebo pejsků nemocných, kteří nevynaloží tolik pohybové energie.

 

 

Vybírejte pečlivě 

  • Obleček musí dobře sedět.
  • U pejsků musíme dát pozor na dostatečný prostor na čůrání (může se totiž stát, že si při koupi menšího oblečku „netrefí”).
  • Z počátku volte obleček bez nohaviček, aby se v něm pejsek naučil chodit, protože ne každý pejsek zvládne chůzi v kombinéze hned.
  • Oblečky pro psy by se měli dobře oblékat a gumičky na nohou by neměly škrtit.
  • Materiál volte podle toho, k čemu oblečky pro psy slouží. Měl by být nepromokavý, ale zároveň prodyšný.

 

Obrazek