Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak zpříjemnit psům letní vedra?

Tak jako lidé, i psi, přivítají v letních měsících sebemenší možnost se kdekoli zchladit. Obrovská vedra dělají psům nemalé problémy, jak jim můžeme pomoci? Voda, voda a zase voda...

Zvířata mají ve vedrech podobné problémy jako lidi

Jak pro lidi, tak i pro zvířata, je voda potřebný zdroj k přežití. Tělo psa tvoří až ze 70 procent voda. Ve velkých vedrech je opravdu nutné umožnit vašemu mazlíčkovi časté pití vody. Nejhůře snášejí letní horké počasí pejsci, kteří mají problémy se srdcem, nebo s dýchacími cestami a samozřejmě také psi, kteří mají srst zbarvenou do tmavých barev.

Pozor na vlhkost vzduchu

S teplotou souvisí také vlhkost vzduchu, přičemž pro psy i lidi platí jedno pravidlo: Čím je větší relativní vlhkost vzduchu, tím hůře snáší organismus teplotní výkyvy. Při vysoké vlhkosti se tělo špatně ochlazuje, znemožněno je totiž ochlazování prostřednictvím odpařování vody z dýchacích cest nebo potu a organismus se poté rychleji přehřívá.

Plemena - venčení psů v létě

Během letních veder bychom měli venčení psa časově přeorganizovat. Pro důkladnější procházky s běháním a aportováním se hodí spíše na časné ráno a pozdní večer. Polední a odpolední procházky se svým čtyřnohým miláčkem bychom měli omezit jen na dobu pro psa nezbytně nutnou. Ideální trasa procházky vede přes stinná místa.

Letní procházky se psem po městě

Pokud možno nevystavujte psa chůzi po rozpáleném asfaltu, ušetříme ho alespoň bolestivých spálenin na tlapkách a nám odpadne nutnost jejich ošetřování. Pod balónky polštářků se objeví veliké puchýře, kůže pak odpadne do živého podkoží. Jedná se o velmi bolestivé popálení a psi stav si zhoršují lízáním postižených míst.

Když se pes přehřeje - co dělat?

Zpozorujete-li první náznaky únavy u psa, přerušte procházku. Mezi příznaky únavy patří například: pes si často sedá, odmítá nabízené hry, je dušný a kašle. Pokud dojde k přehřátí, je nutné psa ochladit.
Přehřátí se projevuje najčastěji výrazným tlukotem srdce, v těžších případech neschopností pohybu, průjmem, zvracením a teplotou přes 40 °C. Pozor, koupele ve vodě se moc nedoporučují.

Jak psa při přehřátí zchladit?

Nejlepší návod jak psa zchladit je zabalit ho do mokrých ručníků, zapnout na něj stolní ventilátor a chladit např. namrazenými balíčky zeleniny z mrazáku. Poté je dobré převézt psa na prohlídku k veterináři
Zdroj:psijsoutady.blog.cz